Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78| info@nutrist.com.tr
Bireysel Beslenme ve Diyet Danışmanlığı
Uyku Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı bir uyku düzeni, en az sağlıklı beslenme ve aktif yaşam kadar yaşam kalitesi üzerinde etkilidir. Uykunun vücut ve zihin üzerinde ki etkileri henüz gizemli olsa da uyku bozuklukları uzmanları yaşam fonksiyonlarının sağlıklı olabilmesinde yeterli uykunun önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Uyku Apnesi, sağlıksız beslenme ve obeziteyle çok yakından ilişkili olan uykuda nefes alma bozukluğuna neden olan bir hastalıktır. Uyku apnesi olan bireylerin zaman zaman uykuda solunumları tekrar eden şekilde durmaktadır. Bu durum bireylerin yaşam kalitesinde bozulmaya neden olacağı gibi kalp krizi, konjestif kalp yetersizliği hastalıklarına neden de olmaktadır. 

Uyku Apne Sendromu olan bireyler için fazla kiloluluk, obezite, bel ve boyun çevresi genişliğinin fazla olması hastalık risklerini arttırmaktadır. Ayrıca, uyku problemi olan bireyler de obeziteden bağımsız olarak gündüz aşırı yorgunluk yaşar; günlük enerji harcamalarında yorgunluktan dolayı oluşan azalmadan dolayı da kilo problemi yaşanmaya başlar.

Uyku Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı'nda bireylerin ideale yakın vücut ağırlığına düşürülmesi, bel ve boyun çevrelerinin azaltılması ve diyet tedavisi içerisinde solunum yükünü arttıracak besin alımının kontrolü hedeflenmektedir.

Boyun Çevresi İdeal Değerleri:

Erkeklerde < 35-38 

Kadınlarda < 32-35 olmalıdır

Bilimsel araştırmalara göre boyun çevresindeki her 1 cm'lik artış uyku apne sendrom riskini ortalama 1,5 kat arttırmaktadır.

 

İdeal Değerleri:

Cinsiyet

Düşük Risk

Orta Risk

Yüksek Risk

ERKEK

<94 cm

94-102 cm

>102 cm

KADIN

<80 cm

80-88 cm

>88 cm

 

 

*Uyku Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı için randevu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için tıklayınız.

 

 

 

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1