Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78| info@nutrist.com.tr
Bireysel Beslenme ve Diyet Danışmanlığı
Diyabette (Şeker hastalığı) Beslenme Danışmanlığı

Diyabet, pankreasın yetersiz insülin hormonu salgılaması ve/veya insülin hormonun vücutta kullanımının bozulması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Diyabeti kontrol altına almanın en etkili yolu bireye özgü verilen tıbbi beslenme tedavisidir.

Diyabet Beslenmesi Danışmanlığı:

Eğer diyabetliyseniz (Tip 1 veya Tip 2) hekiminizin kontrolünde aldığınız ilaç, insülin dozlarınız, tetkik sonuçlarınızla birlikte tıbbi beslenme tedavinizin düzenlenmesi için Bireysel Beslenme Danışmanlığı içeriğinde muayeneniz yapılıp beslenme durumunuzun değerlendirilmesine göre diyabetik beslenme programınız hazırlanır. Sonrasında kan şekerinizin takibi, besin tüketim kayıtlarınız, vücut analizleriniz ile birlikte tedavi süreciniz takip edilecektir.  

Diyabetik bireylerde beslenme programı;

*Açlık ve tokluk kan şekeri

*Tedavideki oral antidiyabetik ilaç türü ve dozu 

*İnsülin tedavisi çeşidi ve dozları

*Karbonhidrat sayımı eğitimi

*Egzersize göre kan şekeri regülasyonunun sağlanması

*Diyabetik beslenme eğitimi

*Özel günlere özgü diyabetik beslenme programı takipleri yapılmaktadır.

Diyabet Öncesi Dönem Beslenme Danışmanlığı:

Diyabet öncesi dönem;

*Bozulmuş açlık glukozu (Açlık glukoz düzeyi 100-125 mg/dl ise)

*Bozulmuş glukoz toleransı

*Reaktif Hipoglisemi (Tokluk kan glukozunun düşmesi)

*İnsülin direnci (Açlık insülin düzeyi>10 veya HOMA-IR>2,7 ise) dönemlerini içermektedir.

Diyabet öncesi dönem beslenme danışmanlığında amaç kan glukoz düzeyi ve insülin hormonu dengesini sağlayarak; vücut ağırlığı, yağ kütlesi ve vücut yağ dağılımını sağlayıcı beslenme programı hedeflenerek sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmektir. Bu nedenle tıbbi durumunuza göre besin tüketiminiz, vücut ölçüm sonuçlarınızla birlikte değerlendirilerek planlanmış hedeflere ulaşılacaktır. 

Gebelik Diyabeti (Gestasyonel Diyabet) Beslenme Danışmanlığı:

Gestasyonel diyabet (gebelik şekeri), 24-28. haftasında OGTT (Şeker Yükleme Testi) yapılarak tanısı konulan ve genellikle doğum sonrasında kaybolan bir hastalıktır. Gebelik süresince hızlı kilo alımı, düzensiz ve dengesiz beslenme, yetersiz fiziksel aktivite risk faktörü olup anne ve bebeğin sağlığı için mutlaka tıbbi beslenme tedavisi ile kontrol edilmesi gereken bir süreçtir. Beslenme tedavisinin amacı, bebeğin normal gelişimini sağlamak, annenin vücut depolarının korunmasını sağlamak ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktır. Gebelik Diyabeti Beslenme Danışmanlığı'nda besin tüketim kaydı, kan şekeri ölçümleri, bebeğin gelişim durumu, sağlıklı kilo alımı, kabızlık, demir yetersizliği, bulantı vb. gebelik dönemi beslenme sorunlarınız takip edilir.

*Diyabet Beslenmesi Danışmanlığı'nda haftalık yada 15 günlük kontrol süreçleri önerilirken bireye göre değişebilmektedir.

 

*Diyabette Beslenme Danışmanlığı randevusu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için  tıklayınız.

*Vücut  ağırlığınızı Beden Kütle İndeksi'nizi hesaplayarak değerlendirebilirsiniz.

 

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1