Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78| info@nutrist.com.tr
Psikolojik Testler
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI)
 
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI)
Minnesota Üniversitesi'nde iki öğretim üyesi olan klinik psikolog Starke Hathaway ve nöropsikiyatrist J. C. McKinley tarafından I. Dünya Savaşı sırasında çok sayıda bireyin çoğunlukla askere alımda değerlendirilmesi için geliştirilen MMPI dünyada en sık kullanılan psikolojik testlerden biridir.
 
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) nasıl uygulanır?
Kağıt-kalem testidir. 566 madde içerir. Bir ön görüşme sonrası, uygulayıcı tarafından bireye verilir. Kişinin son 1 ay içinde çoğunlukla nasıl olduğunu düşünerek doğru/yanlış yanıtlarını cevap anahtarına işaretlemesi beklenir. Uygulanma süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 1-2 saattir.
 
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) kimlere uygulanabilir?
16 yaş ve üstü, en az orta eğitim seviyesinde olan tüm bireylere uygulanabilmektedir.
 
Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ne için uygulanır?
MMPI testi, kişilik özelliklerinin ve psikopatolojinin belirlenmesinde, bireyin kişisel ve toplumsal uyumunun nesnel olarak ortaya koyulmasında önemli bir testtir. Bireyin psikolojik durumuna ilişkin bilgiler hakkında kaynak niteliğindedir. Aynı zamanda ayırıcı tanıyı koymak, tanıya yönelik uygulanan tedavinin gidişat ve etkinliğini değerlendirmek üzere kullanılır.
Adli psikoloji alanında, cezai ehliyet ve silah ruhsatı alımında, iş başvurularında adayın pozisyona uygunluğunu test etme amacıyla sıkça uygulanmaktadır.
 
 
*Test uygulayıcı sertifikasına sahip olan bir ruh sağlığı uzmanı tarafından uygulanır. Uygulama yetkinliği olan klinik psikoloğumuzdan randevu almak için tıklayınız.
 
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1