Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78| info@nutrist.com.tr
Hande Seven Avuk
Hande Seven Avuk, 1987 yılında Yalova'da doğdu. Yaşamı boyunca ailesiyle birlikte Türkiye'nin birçok ilinde yaşama, kültürleri tanıma ve farklı illerde eğitim görme şansına sahip olmuştur. Lise eğitimini Amasya Lisesi'nde tamamladıktan sonra 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü kazanarak, 2010 yılında mezun olup “Diyetisyen/Beslenme ve Diyet Uzmanı” ünvanı almaya hak kazanmıştır.
 
Üniversite eğitimi süresince kamu ve özel kurumlarda staj yapmıştır. Lisans eğitiminin son yılında, “Pankreas Kanseri ve Diyetteki Karbonhidrat Türü, Glisemik İndeks, Glisemik Yük, Besine ve Diyete Eklenen Şeker Arasındaki Olası İlişkiler” konulu seminer ve “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Hakkında Tüketici Bilgisinin Saptanması” konulu tez çalışmalarını tamamlamıştır.
 
Beslenme Bilimleri'nde eğitimin, yenilenmenin, güncelliğin çok önemli olduğunu düşünmekte olduğundan Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı'nda başladığı yüksek lisans eğitim programından 2013 yılında başarıyla mezun olarak “Uzman Diyetisyen” ünvanını almıştır. Çalışma hayatında edindiği tecrübeyle psikolojik davranışların sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesinde oldukça önemli olduğu için uzmanlık tezini “Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi” konusunda tamamlamıştır.
 
2021 yılı itibariyle Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı'nda "Polikistik Over Sendromlu Kadınlarda Ketojenik Diyetin Biyokimyasal ve Antropometrik Parametrelere Etkisi" konulu Doktora tezini tamamlayarak, "Beslenme ve Diyetetik Bilim Doktoru" ünvanını almıştır.
 
2007-2008 yılları arasında öğrenciyken arkadaşları ile Devlet Planlama Teşkilatı'na bağlı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından proje desteği alarak “Yöresel Beslenme Alışkanlıkları” projesini gerçekleştirmiş olup, ülkemizin 7 faklı coğrafi bölgesindeki yöresel beslenme alışkanlıklarını incelemiş, yöre mutfağını usta aşçılardan öğrenmiş ve halka yönelik eğitim seminerleri gerçekleştirmiştir.
 
Çalışma hayatına Haziran 2010'da ülkemizin ve dünyanın önder sağlık gruplarından biri olan Acıbadem Sağlık Grubu'nda başlamıştır. Özellikle obezite, kilo alma, diyabette (şeker hastalığı) beslenme tedavisi, gestasyonel diyabette (gebelik şekeri) beslenme tedavisi, çocuklarda obezite ve sağlıklı beslenme eğitimleri, sporcu beslenmesi, inflamatuar barsak hastalıkları (Chron ve Kolit hastalıkları) gibi konulara özel ilgisi bulunmaktadır. Danışanlarının tedavi süresince psikolojik durumlarının önemini benimsemesi nedeniyle obezite-zayıflama tedavisinde psikolojik yaklaşımlar gibi eğitim programlarına gönüllü olarak katılmıştır.
 
Hande Seven Avuk, FIFA tarafından "Mükemmeliyet Merkezi" ödülü alan Acıbadem Fulya Hastanesi'nde Spor Diyetisyeni olarak pek çok elit/profesyonel, altyapı ve amatör sporcuya spor branşına, müsabaka/antreman/sezon dönemlerine özel beslenme danışmanlığı yapmıştır. Kendisinin de daha önce profesyonel basketbolcu olması nedeniyle spora ayrı bir ilgisi olmaktadır. Spor beslenmesi konusundaki güncel bilgileri takip eden Hande Seven, Amerika'da spor beslenmesi konusunda otoritelerden olan International Sports Sciences Association (ISSA) Spor Diyetisyenliği Sertifika Programı'nı başarıyla tamamlayarak ISSA tarafından "Spor Diyetisyeni" sertifkasını almaya hak kazanmıştır. 2014 yılından beri Uzman Diyetisyen Hande Seven, çeşitli üniversitelerde Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak öğrencilere "Sporcu Beslenmesi" dersini yürütmektedir. Buna ilave olarak, voleybolda yurtiçi ve yurtdışı birçok başarıya imza atmış Eczacıbaşı Spor Klübü'nde 2013-2016 sezonu süresince spor diyetisyeni olarak görev yapmıştır.
 
Bireysel danışmanlık ile beraber bugüne kadar TOYOTA A.Ş. Sakarya Fabrikası, Koç Zer A.Ş., Sinpaş A.Ş., TSKB, Güneş Sigorta A.Ş. gibi önemli kurumların çalışanlarına kurumsal beslenme danışmanlık hizmetini diyetisyenler, spor eğitmeni ve yaşam koçundan oluşan bir ekiple vermiştir. Şu anda EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme AŞ.) çalışanlarına kurumsal beslenme danışmanlığı vermiştir. Ayrıca, çocukların sağlıklı beslenmesinin sağlıklı nesillerin yetişmesinde kilit nokta olduğunu düşünmesi nedeniyle Neşe Erberk Anaokulları'na menü danışmanlığı vermiştir.
 
Dr. Dyt. Hande Seven Avuk'un bugüne kadar televizyonda çeşitli konularda röportajları, konuk olduğu programlar, yazılı basında makaleleri bulunmaktadır. Okul öncesi, okul dönemi, iş yerinde beslenme, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, sporcu beslenmesi gibi konularda seminer ve kongre konuşmaları bulunmaktadır.
 
2016 yılı  itibariyle "NUTRİST Beslenme Danışmanlık Merkezi" kurucusu olarak Fulya, Şişli, Beşiktaş bölgesinde danışanlarına hizmet vermektedir.
 
Türkiye Diyetisyenler Derneği, KEPAN Derneği, ISSA,European Chron's&Colitis Organisation (ECCO) ve NÜGEN (Nütrigenetik Derneği) üyesidir.
 
Sporcu Beslenmesi Öğretim Görevlisi Olduğu Üniversiteler:
 
2014-2018 Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
2017-2018 Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
2017-2018 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
2018-2019 Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü 
2019-2020 İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 
2021-2022 Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sporcu Beslenmesi Yüksek Lisans Programı
2021-2023 İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 
 
 
2021 yılı itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde "Doktor Öğretim Üyesi" ve 2023 yılı itibariyle İstanbul Bilgi Üniversitesi "Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı" olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir
 
Kongre  ve  Eğitimler:
 
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü II. Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu, Haziran 2009, Ankara
VII. Uluslar arası Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Nisan 2010, İstanbul
Metabolizma ve Obezite Cerrahisi, Acıbadem Sağlık Grubu, Mart 2011, İstanbul
18. European Congress on Obesity, Mayıs, 2011, İstanbul
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü II. Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu, Haziran 2011, Ankara
Kronik Böbrek Hastalıklarında Tıbbi Beslenme Tedavisi Semineri, TDD İstanbul Şube ve Türk Böbrek Vakfı İşbirliği, Mart 2012, İstanbul
Zayıflama (Obezite) Tedavisinde Psikolojik Yaklaşımlar Eğitimi,  Çatı Psikolojik Danışmanlık, Mart 2012, İstanbul
Temel Nütrisyon Bahar Kursu, Türkiye Diyetisyneler Derneği, Mayıs 2013, Antalya
İleri Nütrisyon Kursu, Türkiye Diyetisyneler Derneği, Nisan 2014, Antalya
Futbolda Beslenme Uzmanlığı 1. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 20-22 Mayıs 2014, İstanbul
4. Ulusal Sağlıklı Yaşam Günleri, Anoreksiyadan Obeziteye Yeme Bozuklukları Sempozyumu, 12-15 Şubat 2015, İstanbul.
Futbolda Beslenme Uzmanlığı 2. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 20-23 Şubat 2015, İstanbul.
International Sports Science Association, Sports Nutrition Certificate Program, 2013-2015.
Futbolda Beslenme Uzmanlığı 3. Basamak Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 01-03 Ekim 2015, İstanbul.
11. Avrupa İnflamatuar Barsak Hastalıkları Kongresi, 1. IBD Diyetisyenliği Kursu, 16-20 Mart 2016, Amsterdam, Hollanda.
12. Avrupa İnflamatuar Barsak Hastalıkları Kongresi, 2. IBD Diyetisyenliği Kursu, 15-20 Şubat 2017, Barselona, İspanya.
Türkiye'de Nütrigenetiğin 15. yılı,  NÜGEN Derneği,19 Mart 2017, İstanbul.
6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi, 24-27 Mayıs 2017, İstanbul.
Futbolda Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Acıbadem Sağlıklı Yaşam Günleri ve Spor Diyetisyenliği Kursu, Şubat 2014, İstanbul
Beslenme Uzmanlığı Bilgi Yenileme Kursu, Türkiye Futbol Federasyonu, 26-27 Ekim 2017, İstanbul.
360° Beslenme Akademisi - Orzax Akademi & ASEGEM Nisan 2021
Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Anne-Çocuk-Beslenme Kongresi- YİSAV Mart 2021
 
 
 
Bilimsel Yayınlar:
 
Aksoy M., Seven H., Şengel AT., Şahin A., Şahin MA., Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Hakkında Tüketici Bilgisi ve Tercihi, Akademik Gıda Dergisi, 2012.
Seven H., Beyhan Y., Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi, Sözel Bildiri, 4. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Anoreksiyadan Bulimiyaya Yeme Bozuklukları Sempozyumu, Şubat, 2015.
Sözer H. , Seven Avuk H. YETİŞKİN KADINLARDA ARALIKLI AÇLIK DİYETİNİN ANTROPOMETRİK PARAMETRELERE ETKİSİ. Karya Journal of Health Science. 2023; 146-152.
Işık Y. , Erdem N. Z. , Seven Avuk H. , Demirel B. Bariatrik Cerrahi Hastalarının Sağlıklı Yeme İndeksi ile Diyet Kalitelerinin Değerlendirilmesi. Sağlık Bilimlerinde Değer. 2023; 13(3): 481-490.
 
 
Kongre Konuşmaları:
 
Seven Avuk H., Kuvvet ve Dayanıklılık Antrenmanında Beslenme, Türkiye Futbol Federasyonu, Futbolda Beslenme Uzmanlığı 2. Eğitimi, Mart 2019, İstanbul
Seven Avuk H., Spor Beslenmesinde Nütrigenetik Yaklaşımlar, Spor Beslenmesinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu, Medipol Üniversitesi, 23-24 Mart 2018, İstanbul
Seven Avuk H., Güç-Kuvvet Sporları Penceresinden Beslenme ve Besin destekleri, Nutrigenetik Sempozyumu, NÜGEN, 17-18 Mart 2018, İstanbul
Seven Avuk H., Spor ve Beslenme, Geleceğin Bilimi Forumu, Medipol Üniversitesi, 4 Mart 2018, İstanbul
Seven Avuk H., Voleybol ve Beslenme, Farklı Spor Dallarında Egzersiz ve Beslenme Sempozyumu, Türkiye Diyetisyenler Derneği Eğitimleri, 15-17 Şubat 2018, Gaziantep
Seven Avuk H., Sporcu Beslenmesi ve Nütrigenetik, NÜGEN Derneği,19 Mart 2017, İstanbul.
Seven Avuk H., Dayanıklılık Sporlarında Beslenme, 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi, 24-27 Mayıs 2017, İstanbul.
Seven Avuk H., Voleybol Diyetisyeniliği Panel Konuşmacısı, 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi, 24-27 Mayı 2017, İstanbul.
Seven Avuk H., FODMAP Diyeti, 2. Ulusal İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi,23-26 Kasım 2017, İstanbul
Seven H., Beyhan Y., Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi, Sözel Bildiri, 4. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu, Anoreksiyadan Bulimiyaya Yeme Bozuklukları Sempozyumu, Şubat, 2015.
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TOHM ve SEM Spor Diyetisyenleri Eğitimi, Çocuk ve Ergen Sporcularda Beslenme, 16-18 Aralık 2022, Erzurum.
 
 
Kitap:
 
Seven Avuk H., Voleybol ve Beslenme, Farklı Spor Dallarında Egzersiz ve Beslenme, Türkiye Diyetisyenler Derneği Yayını, Şubat 2018, ISBN 978-975-96110-8-8
Seven Avuk H, Üzümsü Meyveler (Berry, Kirazgiller, Çilek, Kiraz), Mor Üzüm, Mor Kuşkonmaz, Mor Lahana (Antosiyanin) (Ed.) Fonksiyonel Besinlerin Sağlıktaki Rolü, Güven Plus Grup A.Ş. Yayınları, Mart 2021, E-ISBN 978-605-7594-54-9
 
*Doktor Diyetisyen Hande Seven Avuk'tan Bireysel Beslenme Danışmanlığı için randevu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için tıklayınız. 
 

 

Uzman Ekibimiz İle Tanışın !

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1