Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Aktif Yaşam 22 Şubat 2019
Teff Tohumu
Teff sağlığa faydalı olarak bilinen dünyanın en küçük tahılıdır.  Etiyopya'da özellikle, Etiyopya'ya özgü bir ekmek olan injera yapımında kullanılan bir tahıl olmakla birlikte gluten içermemesi nedeniyle son zamanlarda ABD başta olmak üzere tüm dünyada popülerlik kazanmaya başlamıştır. Doğal olarak hormon seviyelerini dengelediği, bağışıklığı arttırdığı, sindirim sistemini düzenlediği, kemiklerin güçlenmesini sağladığı, kardiyovasküler hastalıklar üzerine olumlu etkisi olduğu ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir.
 
 
Peki teffi diğer tahıllardan ayıran özellikler nelerdir?
 
•      Protein oranı diğer tahıllarla benzer olmasına rağmen elzem aminoasit örüntüsü zengindir
•      Yüksek miktarda lif, protein, demir, kalsiyum ve çinko içermektedir.
•      Düşük glisemik indekse sahiptir, diyabetiklerin kullanımına uygundur.
•      Antioksidan içeriği zengindir, kansere karşı koruyu etki gösterir.
•      Lif ve doymamış yağ asidi içeriğinin yüksek oluşu kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
•      Prebiyotik etkisi göstererek sindirim sistemini düzenler.
•      Vejetaryenler için iyi bir protein kaynağıdır.
 
Bununla birlikte teff tohumu piyasada teff tohumlu çay diye satılan ürünlerle karıştırılmamalıdır. Çok fazla reklamı yapılmış olsa da bahsedilen çayın içeriğine baktığımızda teff dışında pek çok ilave görmekteyiz. Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan analizlerde bulunan sibutramin bunlardan birtanesiydi. Sibutramin obezite tedavisinde kullanılan beyin içindeki nörotransmitterleri değiştirerek kilo kaybına yardımcı olan fakat bunun yanı sıra birçok yan etkileri olan bir maddedir. Kardiyolojik yan etkileri nedeniyle 2010 yılında önce Avrupa’da sonra da Amerika’da yasaklanmıştı. O nedenle teff tohumlu çayın tüketimini kesinlikle tavsiye etmiyoruz fakat besinsel içeriğinin zenginliğinden dolayı tahıl olarak tercih edilebilir.
 
Yinede gluten içermemesi nedeniyle karabuğday ve kinoadan çok da farklı değildir. Eğer glutene karşı bir hassasiyetiniz yoksa bulgur, teff in Afrika’dan geliyor olması nedeniyle daha uygun ve ekonomik bir tercih olacaktır.
 
Beslenme Danışmanlığı için randevu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için tıklayınız.
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1