Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Kadın Sağlığı 11 Ekim 2021
Sigara ve Polikistik Over Sendromu

Sigaranın Polikistik Over Sendromu Üzerindeki Etkisi

PCOS, kadınlarda kısırlığa neden olan ciddi bir sağlık sorunudur ve sigara kullanımı ile bağlantılıdır.  Son araştırmalar sigara ile polikistik over sendromu (PKOS) ile güçlü etkileşim olduğunu belirtmektedir. PKOS, kadınların daha fazla androjen salgılamasına neden olur ve yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşmasını tetikler . Sonucunda da yumurtlama sorunları, hormonal dengesizlikler ve adet düzensizlikleri yaşarlar. Bu durum sigara içen kadınlarda daha yaygındır, yani PKOS'unuz varsa ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanızın zamanı geldi diyebiliriz. Aksi takdirde her geçen gün sigaranın da etkisiyle infertilite (kısırlık) riskiniz artacaktır.

Sigaranın içerisindeki kimyasal maddeler üreme sağlığını kötü etkileyerek doğurganlık sorunlarını artırır. Kimyasallar esas olarak yumurtalıkları, rahim ve yumurta kanallarını hedef alarak gebe kalmayı ve başarılı gebelik sürdürmeyi zorlaştırır. Yapılan çalışmalar, sigara içmenin özellikle PKOS'lu kadınlarda daha fazla zarara neden olup, gebe kalmayı zorlaştırdığını göstermektedir. 

PKOS hastalarında en sık görülen semptomlardan biri anovülasyondur. Yumurtalıkların yumurta üretememesi olarak ortaya çıkan bu durum gebelik açısından çok önemlidir. Anovülasyon ve adet düzensizliklerini tedavi etmek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Doğum kontrol hapı kullananların sigaraya daha da dikkat etmeleri gerekir. Sigarayla birlikte doğum kontrol hapı kullanıyorsanız kalp hastalığı riskiniz de yüksektir. Sigara, kadınlarda adrenal yanıtta artış, prolaktin seviyelerinde azalma ve daha yüksek kolesterol seviyelerine sebep olmaktadır. Bu da kalbiniz için, sinir sisteminiz ve üreme sağlığınız açısından risk demektir.

İyi haber şu ki, sigara içmenin üreme sistemine verdiği zararı yönetebilirsiniz. Bir yıl boyunca sigarayı bıraktıktan sonra doğal doğurganlık artmaya başlayacaktır.

Tüp Bebek ve İnfertilite Diyetisyenimizden randevu almak için tıklayınız.

 
UYARI: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Beslenme tedavisi kişiye özeldir.  Hangi diyet türünün sizin için uygun olduğuna tıbbi durumunuz, beslenme şekliniz, sosyal yaşantınız vb. daha birçok etken göz önünde bulundurularak bir Beslenme uzmanı (Diyetisyen) tarafından karar verilmelidir.

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1