Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Besin Takviyeleri 17 Eylül 2018
Ginkgo Biloba Takviyesi
 Ginkgo, yelpaze şeklinde yaprakları olan büyük bir ağaçtır. Ginkgo, Çin, Japonya ve Kore dahil olmak üzere Asya'nın doğal bir bitkisi olmasına rağmen, 1730'dan beri Avrupa'da ve 1784'ten beri ABD’ de de yetiştirilmiştir. 
 
Ginkgo yaprağı genellikle Alzheimer dahil olmak üzere hafıza bozuklukları için ağızdan alınır. Ayrıca, özellikle yaşlılarda, hafıza kaybı, baş ağrısı, kulaklarda çınlama, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü, duygu durum bozuklukları ve işitme bozuklukları gibi beyindeki azalmış kan akışına bağlı gibi görünen durumlar, Lyme hastalığı, kemoterapi, depresyon, düşünme bozuklukları ve çeşitli cinsel performans ile ilgili sorunlar için yaygın olarak kullanılır.
 
Ginkgo diyabete bağlı göz hastalıklarında, glokom ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizm, kalp hastalığı ve kalp komplikasyonları, yüksek kolesterol, premenstrüel sendrom (PMS), kanlı ishal gibi pek çok hastalıkta kullanılmıştır.  Ayrıca astım, alerjiler, bronşit ve merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarının tedavisi için ağızdan alınır. 
 
Ginkgo’ nun kan dolaşımını iyileştirdiği düşünülmektedir. Ginkgo tohumları, vücutta enfeksiyonlara neden olan bakterileri ve mantarları öldürecek maddeler içerir. Tohumlar ayrıca nöbet ve bilinç kaybı gibi yan etkilere neden olabilen bir toksin de barındırır.
 
Ginkgo Takviyesinin Etkili Olduğu Durumlar
 
Anksiyete: Araştırmalar, 4 hafta boyunca belirli bir ginkgo özü almanın anksiyete belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir. 
 
Zihinsel işlev: Bazı çelişkili kanıtlar olmasına rağmen, araştırmaların çoğu ginkgo'nun hafızayı, düşünüş hızını ve sağlıklı yetişkinlerde dikkati biraz geliştirebileceğini ileri sürmektedir. Bazı kanıtlar, Ginkgo'nun Panax ginseng veya kodonoz ile birlikte kullanılmasının hafızayı tek başına tek tek bileşenlerden daha iyi düzeltebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, ginkgo ve Panax ginseng'in belirli bir kombinasyonunun postmenopozal kadınlarda ruh halini veya düşünmeyi geliştirmeye katkı sağlamadığı bulunmuştur.
 
Demans: Bazı kanıtlar ginkgo yaprağı ekstraktının ağızdan alınmasının Alzheimer, vasküler veya demans (ysşs bsğlı bilinç bulsnıklığı) semptomlarını hafifçe artırdığını göstermektedir. Ancak çalışmalarının çoğundan elde edilen bulguların güvenilir olmayabileceğine dair kaygılar vardır. Çoğu klinik çalışma, Ginkgo'nun Alzheimer hastalığı ve diğer demans semptomlarına yardımcı olduğunu göstermesine rağmen, çelişen bazı bulgular vardır ve bu da hangi kişilerin yararlanabileceğini belirlemenin zor olabileceğini düşündürmektedir.
 
Diyabetli bireylerde görme sorunları: Ginkgo yaprağı ekstresinin ağız yoluyla alınmasının, diyabetin neden olduğu retina hasarlı kişilerde renk görmeyi artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
 
Premenstrüel sendrom (PMS): Ağız yoluyla ginkgo yaprağı ekstresinin alınması, adet döngüsünün 16. gününde başlandığında meme hassasiyetini ve PMS ile ilişkili diğer semptomları hafifletir ve sonraki döngünün 5. gününe kadar devam eder. 
 
Şizofreni: Araştırmalar, geleneksel antipsikotik ilaçlara ek olarak ginkgo almanın günlük şizofreni belirtilerini azaltabildiğini göstermektedir. Ayrıca antipsikotik ilaç, haloperidol ile ilişkili yan etkileri azaltabilir.
Vertigo ve baş dönmesi: Ağız yoluyla ginkgo yaprağı ekstresi alınmasının baş dönmesi ve denge bozukluklarının semptomlarını iyileştirdiği gözlenmiştir.
 
Yan Etkileri
Ginkgo ekstraktı, çoğu insan için uygun dozlarda ağız yoluyla alındığında güvenilir sayılmaktadır. Mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık, kuvvetli kalp atışı ve alerjik cilt reaksiyonları gibi bazı yan etkilere neden olabilir.
Ginkgo meyvesi ve posası ciddi alerjik cilt reaksiyonlara ve mukoza zarının tahriş olmasına neden olabilir. Ginkgo, zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehirli sumak, mango kabuğu veya kaju fıstığı yağı alerjisi olan kişilerde alerjik bir reaksiyona neden olabilir.
 
Özel Önlemler ve Uyarılar
Ginkgo takviyesi hamilelik ve emzirme döneminde, bebekler ve çocuklarda, kanama bozuklukları olanlarda, diyabet hastalarında kullanılmamalı ve herhangi bir ilaç kullanımında mutlaka ginkgo takviyesinin kullanımının güvenli olup olmadığını hekiminize danışınız. 
 
UYARI: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Besin takviyeleri kullanımına yalnızca uzmanlar tarafından karar verilmelidir. 
 
Beslenme Danışmanlığı için randevu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için tıklayınız. 

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1