Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Erkek Sağlığı 15 Eylül 2020
Erkek İnfertilitesiyle İlişkili Besin Takviyeleri

Çalışmalar, birçok durumda, sperm kalitesiyle ilgili bir sorunun, semendeki yüksek oksidatif stres seviyelerine bağlı olabileceğini göstermiştir. Oksidatif stres, serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerin sperme zarar verdiği bir durumdur. Antioksidanlar, vücudun oksidatif strese karşı doğal savunmasıdır.  Birçok çalışma, belirli antioksidanların takviye şeklinde alınmasının oksidatif stres seviyelerini azaltabileceğini ve böylece sperm kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Besin Takviyeleri Ne Zaman Alınmalı?

Semen analizinin sonuçları normalse, bir erkeğin doğurganlık için takviyeye ihtiyacı yoktur. Fakat, semen analizlerinde anormallikler görülen bazı erkekler besin takviyesinden yararlanabilir. Bunun kararını verirken mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Faydalı Besin Takviyeleri

C vitamini ve E vitamini

C ve E Vitaminleri, vücut hücrelerini oksidatif stres ve serbest radikallerin zararlarından koruyan temel antioksidan vitaminlerdendir. C vitamini, spermin DNA'sını serbest radikal hasarından koruyarak sağlıklı spermin oluşmasına katkıda bulunur. E Vitamini, spermin hücre zarını hasardan korumaya yardımcı olan, yağda çözünen bir vitamindir. 

Çalışmalar, E vitamininin sperm hareketliliğini (hareketini) iyileştirdiğini göstermektedir. C vitamini, E vitamini yenileme işlevi görür; bu nedenle bu vitaminler, spermin işlevini iyileştirmek için birlikte fayda sağlayabilir. C vitamininin sperm sayısını, hareketliliğini ve morfolojisini artırdığı gösterilmiştir. İnfertil erkeklerde E vitamini takviyesi, gebelik oranlarının artmasına neden olmuştur.

D Vitamini

D vitamini, vücutta bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve erkek üreme sisteminin sağlığı  üzerinde önemli etkileri vardır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, normal D vitamini seviyesine sahip erkeklerin, D vitamini eksikliği olan erkeklerden daha iyi sperm hareketliliğine sahip olduğu bulunmuştur.

Selenyum

Selenyum, bir antioksidan olarak işlev gören bir eser mineraldir. Selenyum takviyelerinin sperm hareketliliğini artırdığı, ayrıca selenyum ve E vitamini kombinasyonunun infertil erkeklerde serbest radikallerden gelen hasarı azalttığı ve sperm hareketliliğini iyileştirdiği görülmüştür.

Likopen

Likopen, domateslerde bol miktarda bulunan güçlü bir antioksidan ve karotenoiddir (bitki pigmenti). Bu bitkisel besin, testislerde yüksek seviyelerde bulunur ve araştırmalar, likopen takviyesinin infertil erkeklerde sperm parametrelerini iyileştirdiğini göstermiştir.

L-Karnitin

L-Karnitin, vücutta üretilen ve enerji için parçalanabilen bir amino asit türevidir. L-karnitinin de antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. L-karnitinin birincil faydası, sperm için enerji sağlamak ve böylece sperm hareketliliğini artırmaktır.

Çinko

Çinko, sperm oluşumunda, testosteron metabolizmasında ve hücre hareketliliğinde rol oynayan önemli bir  mineraldir. Çinko desteğinin testosteron düzeylerini, sperm sayısını ve sperm hareketliliğini artırdığı gösterilmiştir.

Folik Asit

Folik Asit, DNA sentezi için gerekli olan bir B vitaminidir. Düşük folik asit seviyeleri, azalmış sperm sayısı ve azalmış sperm hareketliliği ile ilişkilendirilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, çinko ve folik asit kombinasyonu, infertil erkeklerde toplam normal sperm sayısında % 75'lik bir artışa neden olduğunu görmüşlerdir.

Zararlı Besin Takviyeleri

DHEA veya hormon benzeri maddeler sağlayan besin takviyeleri, sperm üretimini durdurarak doğurganlığı bozabilir. Bu tür takviyeleri veya kas kütlesi oluşturmaya yönelik diğer ürünleri kullanıyorsanız, bırakmak yararlı olacaktır.

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1