Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Beslenme Psikolojisi 16 Haziran 2020
Diyetisyen ve Psikolog İşbirliğinde Yeme Davranış Sorunlarının Tedavisi
Yeme bozukluklarının kaynağında; çocukluk çağı travmaları, olumsuz ebeveyn tutumları, çevre baskısı, medya ve ideal beden imgesi, diyete karşı katı ve mükemmelliyetçi tutum, ya hep ya hiç düşünce yapısı, kaygılı ve aşırı kontrolcü yapı, kişilerarası ilişkilerde yaşanan sorunlar, özdeğer problemleri ve özellikle stres ve sıkıntı ile baş etme becerisinde yetersizlik görülmektedir. 
 
Hayatınız boyunca kilo alma-verme ve diyet ile uğraşıp, kalıcı bir çözüm bulmakta zorlandıysanız, problem psikolojik kökenli olabilir. Yeme davranış sorunlarının çözümünde diyet odaklı yaklaşım problemin çözümünde doğru ve yeterli bir yaklaşım olmamakla birlikte kişinin tek başına baş edebileceği bir sorun değildir. Özellikle diyete karşı katı ve mükemmelliyetçi tutum ya da yasaklı besinlerin zihni meşgul etmesi sonucunda hissedilen mahrumiyet, yoksunluk hissi kişinin ani yeme ataklarına neden olarak suçluluk ve pişmanlık gibi olumsuz duygulara yol açmaktadır. Bu nedenle sağlıklı, sürdürülebilir beslenme alışkanlığını benimsemek ve yeme davranış problemlerinizin iyileşmesi amacıyla diyetisyenle psikolog iş birliği gerekmektedir.
 
Beden ve zihin bir bütündür. Dolayısıyla yeme davranış sorunlarının ya da yeme bozukluklarının tedavisinde beyin, zihin ve beden etkileşimi incelenerek iş birliği çerçevesinde multidisipliner bir yaklaşım benimsenmektedir. Diyetisyen ve uzman psikolog tarafından her birey bütün olarak ele alınarak kalıcı bir iyileşme sağlanmaktadır.
 
Zayıflama sürecinde beslenme uzmanı tarafından sağlıklı yeni yeme alışkanlıklarını kazanılması sağlanırken, yeme bozukluklarının altında yatan travmatik yaşantılar, duygusal sorunlar, davranış ve düşünce yapılarında hatalar ise uzman bir psikolog tarafından tedavi edilmektedir. Kişinin duygularını ifade edememesi ya da bastırması veya çocukluk travmaları sonucunda yaşanan dürtüsel yeme sorunlarının tedavi edilmemesi halinde kişi yaşam boyu bedeniyle savaş halinde olmaktadır. Bu durumda psikolojik destek almadığı sürece kendisi baş edememektedir. Bununla birlikte kişinin bu savaşı verdiği alan kendi bedenidir ve yeme davranış sorunu bedenine ve sağlığına ciddi zarar vermektedir. Bu konuda beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında değişiklik kazandırmak amacıyla sağlıklı bir rehber sunacak beslenme uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Beslenme uzmanı ve uzman psikolog bakış açısı ile sunulan tedavi yöntemi danışanın gerçek ihtiyaçlarını anlamasını sağlayarak beslenme ve yaşam tarzı anlamında davranış değişikliğini yanı sıra çözülmemiş duygusal sorunlarının ya da başka psikolojik sorunlarının tedavi edilmesini sağlamaktadır.
 

Online Randevu Almak İçin Tıklayınız.

 

Yeme bozuklukları hakkında makalemiz için tıklayınız.

 
UYARI: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Beslenme ve psikolog tedavisi kişiye özeldir.  Hangi diyet türünün sizin için uygun olduğuna tıbbi durumunuz, beslenme şekliniz, sosyal yaşantınız vb. daha birçok etken göz önünde bulundurularak bir Beslenme uzmanı (Diyetisyen) tarafından karar verilmelidir.
 
 
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1