Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Çocuklara Özel Beslenme 23 Haziran 2020
Çocukluk Çağı Obezitesinde Dünya'da son Durum
Çocukluk çağı obezitesi dünya çapında giderek artan bir hastalık haline gelmiştir. ABD'de her 3 çocuktan biri aşırı kilolu veya obez sınıfına girmektedir. Ülkemizde de buna benzer bir durum söz konusu. Obez çocukların oranı %6,5 iken, aşırı kilolu çocukların oranı ise %14,3'dür. Yani ülkemizdeki her 5 çocuktan biri ya aşırı kilolu ya da obezdir. 
 
Çocukluk çağında görülen obezitenin birçok sebebi vardır ama en yaygın olanı çocukların ihtiyacından fazla enerji alması yani çok fazla yemek yemeleridir.
Bunun dışında eğer parental obezite dediğimiz durum söz konusuysa yani çocuğun anne ve babasında obezite durumu varsa çocuğun obez olma ihtimali çok yükselmektedir.
 
Çocukların fazla yemek yemesinin altında ise bir çok sebep olabilmektedir. Bu konudaki detaylı yazımıza gitmek için tıklayınız.
 
Çocukların bazı ilaçları kullanması da kilo artışına sebep olabilmektedir.  Bu ilaçlara örnek olarak glukokortikoidler, risperidon, olanzapin içeren veya antiepileptik ilaçlar verilebilir.
 
Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucu obez çocuklarda en sık görülen hastalıklar, Tip2 Diyabet, insülin direnci, Polikistik Over Sendromu (PKOS), hipertansiyon, karaciğer yağlanması, uyku apnesi ve eklem rahatsızlıklarıdır. 
 
Çocukluk çağı obezitesinin tedavisinde en doğru yöntem multidisipliner bir yaklaşımdır. Büyüme ve gelişmenin takibi ile diyetisyen kontrolünde, psikolog desteğiyle, uzman bir spor eğitmeni ile ebeveyn ve doktor işbirliğinde yapılmalıdır.
 
Tedavi sürecinde yapılabilecek iyileştirmelere örnek olarak, sebze & meyve tüketimini artırma, şeker kaynaklarını sınırlandırma, ekran başında geçen süreyi (televizyon, bilgisayar, tablet, video oyunları vb.) maksimum 2 saat olacak şekilde düzenleme ve günde 1 saat orta şiddetli bir fiziksel aktivite sayılabilir.
 
Çocuk diyetisyenimizden randevu almak için tıklayınız.
 
 
UYARI: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Beslenme tedavisi kişiye özeldir.  Hangi diyet türünün sizin için uygun olduğuna tıbbi durumunuz, beslenme şekliniz, sosyal yaşantınız vb. daha birçok etken göz önünde bulundurularak bir Beslenme uzmanı (Diyetisyen) tarafından karar verilmelidir.
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1