Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Çocuklara Özel Beslenme 10 Haziran 2021
Çocuğum Sebze Yemiyor!

Çocukların sebze sevmesi pek karşılaşılan bir durum değildir. Hatta çoğu ebeveynin en şikayet ettiği konu çocuğunun hiçbir şekilde sebze yememesidir.

 

Sebzeler vitamin ve mineral deposu olmalarının yanı sıra çok iyi birer lif kaynağıdır. Büyüme ve gelişmenin devamlılığı, sindirim sistemi başta olmak üzere vücudun işlevini sürdürebilmesi için sebze tüketimi çok önemlidir.

 

Gelelim sebze yemeyen çocuklar için önerilere

 1. Küçük yaşta başlayın. Çocuklar sebze ile ne kadar erken tanışırsa çocukluk ve yetişkinlikte sebze tüketimi o kadar fazla olur. Ek gıda sürecinde çocuğunuzu ayına uygun olan sebzeler ile bol bol besleyin.
 2. Örnek olun. Çocuklar doğuştan sebze tadını sevmeyerek doğmazlar. Sebze yememelerinin başlıca iki nedeni alışmamaları ve örnek aldığı kişilerin sebze yemiyor oluşudur. Sofranızda her zaman sebze veya salatanın olması, çocuğunuza yedirirken sizin de onunla beraber yemeniz sebzelere olan ön yargısının kırılmasına yardımcı olacaktır.
 3. Çocuğunuzun yemediği sebzeleri sevdiği yiyeceklerin içerisine görülmeyecek şekilde karıştırın.
 4. Sebzelerin tadını almamaları için doğal, ev yapımı soslar ve baharatlar kullanılabilir. Domates sosu, yoğurtlu sos veya humus gibi besleyici soslardan yararlanılabilir.
 5. Sebzeleri halka halka veya çocuğunuza ilginç gelecek şekillerde doğrayabilir, şekiller yapabilirsiniz.
 6. Sebzelerin faydaları için bilmece gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Faydalarını sorup hangi sebze olduğunu tahmin etmek ve faydalarını öğrenmek çocukları eğlendirebilir.
 7. Kes, yapıştır boya gibi aktiviteler çocukların sebzelere göz aşinalığını artırabilir bu şekilde sebzeler zamanla daha sevimli gelmeye başlayabilir.
 8. Sebzelerden resim yapabilirsiniz, brokoli ve karnabaharı keserek ağaç, havuç, marul ve renkli biberlerden ev, araba gibi şekiller yapabilirsiniz.
 9. Fırında yapılmış peynirli sebze çubukları gibi çocukların sevebileceği tarifleri deneyerek sebze tariflerini çeşitlendirebilirsiniz.
 10. Domates, salatalık gibi saksıda yetişebilen bitkileri evde yetiştirmeniz, çocuğunuzla beraber bitkiye bakmanız sebzelere ilgisini artırabilir.
 11. Sebze yiyen ve sevdiği bir yaşıtı varsa öğünleri onunla beraber yediğinde sebzeye karşı önyargısı kırabilir.
 12. 2 sebze arasında seçenek sunarak yemesini sağlayabilirsiniz, bu şekilde sizin istediğiniz ama kendi seçtiği yemeği yemiş olacaktır.
 13. Araştırmalara göre 3-5 yaş arasındaki çocuklar sebzeyi bütün olarak yemeyi sevmiyor, püre, smoothie gibi farklı formlarda sunulan sebze tarifleri çocukların daha çok ilgisini çekebilir.

 

Çocukluk çağında beslenme danışmanlığı almak için tıklayınız.

 

 

Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1