Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78| info@nutrist.com.tr
Psikoloji 16 Ağustos 2023
Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)
Şimdiki zaman olan an'da kalma anlamı taşıyan mindfulness, gerçeklikteki olayları, hissedilen duyguları ve düşünceleri bilinçli bir şekilde yargılamadan olduğu hali ile tanımlama, kabul etme ve deneyimlemeyi içerir. Geçmiş veya gelecek kaygısından uzaklaşma, şimdiye odaklanarak sağlanmaya çalışılır. Duyulara odaklanarak aynı deneyimin farklı açılarının görülmesi, farkındalığın artırılması ile mümkündür. Aynı zamanda farkındalığı, verimli hale getirmek amaçlanır. 
 
Şimdi ve burada’ya odaklanılarak yargısız olarak eleştirmeden deneyimi anlamlandırmayı ve içselleştirmeyi kapsar. Böylece yaşam deneyimleri daha olumlu bir filtreden geçirilir. Hatalar da olsa bunlardan ders çıkarmak esastır. Bilinçli farkındalık ile duygu ve düşünceler daha şeffaf bir şekilde çözümlenir hale gelebilir. Geçmiş ve gelecek yerine an’a odaklanılması, kişinin yaşadığı stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. 
 
Çeşitli egzersizler ile dikkatin artırılması, mutluluk kaynaklarının bulunması, günlük aktivitelerin farkındalık ile hissedilerek yapılması sağlanır. Her bireyin duygu, düşüncelerini yansıtma ve bunlar ile baş etme biçimi farklı olduğu gibi, iyi hissetmeyi sağlayan kaynakları da farklıdır. Bilinçli farkındalık ile, herhangi bir davranış değişikliği amaçlanmaz, aksine kabul edilerek tolere edilmesi hedeflenir. Ayrıca meditasyon teknikleri ile bedenin tanınmasını, rahatlamayı sağlayarak stres anında, olaylar karşısında problem çözebilme becerilerini artırdığı görülmüştür. Zihin ve beden ilişkisinin güçlenmesi, olumsuz durumlarda daha iyi bir ruh halinde, sağlıklı kalabilmeye yardımcı olabilmektedir. 
 
 
 
 
*Uzman Klinik Psikologlarımızdan randevu almak için 0534 960 27 78'den bizi arayabilir veya info@nutrist.com.tr ' ye mail atabilirsiniz. Online randevu almak için tıklayınız.
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1