Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Popüler Diyetler 25 Şubat 2019
Beverly Hills Diyeti
 
Doğru zamanda doğru yiyecekleri yemeyi ilke alan bir diyettir. Judy Mazel’e göre kilo artışına sebep olan yiyecekler değil, onların yetersiz bir biçimde sindirilmesidir. Ayrıca besinlerin doğru kombinasyonunun kilo kaybına ve kolay sindirime öncülük edeceğini savunur. Örneğin meyveler kendi kendine sindirilebilirken karbonhidratların sindirimi 3 saat, proteinlerin sindirimi 10 saat sürer. Bu diyetin amacı sindirimi ve kilo kaybını doğru kombinasyonlarla hızlandırmaktır.
 
Diyette besin grupları karbonhidratlar, yağlar, proteinler ve meyveler olarak ayrılır. Mazel’e göre meyveler tek başına yenmeli, gün içinde başka bir şey yenmeden önce tüketilmeli ve doğru tipte meyve yemeli. Örneğin kişi portakal yediyse başka tipte bir meyve yemek için en az 1 saat beklemeli. Eğer kişi protein tükettiyse meyve yemek için bir sonraki günü beklemeli.
 
Beverly Hills diyeti 35 günlük bir süreci kapsar, besin grubu kısıtlaması yoktur. Ayrıca kalori hesaplaması veya porsiyon kısıtlaması da gerektirmez. Sebze ve meyve tüketimine teşvik eder. Çoğu günler bireyler sadece meyve tüketmeleri gereken düşük kalorili günlere ve yaşamsal besin öğesi eksikliklerine maruz kalırlar. Yiyeceklerin bilinçli kombinasyonuyla kilo vermek henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve uzun süreçteki etkileri bilinmemektedir.
 
Bu diyetteki sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarıyla kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon gibi hastalılların riski azalabileceği iddia edilir. Geniş yelpazede sunulan meyve çeşitleri birçok vitamin ve mineral içerir. Diyet, katkı maddeli, tatlandırıcılı besinleri yasaklar, taze meyve sebze tüketimine teşvik eder. Sebze meyvelerin çokluğu düşük kalori alımı sağlar ve kilo kaybı kolaylaşır. Öte yandan Beverly Hills diyeti gün içinde bazen sadece bir çeşit besin grubuna izin verir bu da diyette çeşitliliği azaltır. Diyetin 6. Gününe kadar ve daha sonrasında da düzenli olarak protein verilmez. Bu da besin öğesi eksikliklerine sebep olur.
 
Avantajları
 
Meyve-sebze tüketimine yönlendirmesi
Lif alımını arttırması
Paketli ürün tüketimini sınırlaması
 
Dezavantajları
 
Besin çeşitliliğinin az olması
Sürdürülebilir olmaması
Tüketilen besinin değil besinlerin kombinasyonuna öncelik vermesi
Porsiyon kontrolü sağlanmaması
 
 
UYARI: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Beslenme tedavisi kişiye özeldir.  Hangi diyet türünün sizin için uygun olduğuna tıbbi durumunuz, beslenme şekliniz, sosyal yaşantınız vb. daha birçok etken göz önünde bulundurularak bir Beslenme uzmanı (Diyetisyen) tarafından karar verilmelidir.
 
Beslenme Danışmanlığı için randevu almak veya ücretsiz ön görüşme yapmak için tıklayınız.
 
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1