Loading
X
Bizi Hemen Arayın 0534 960 27 78 | info@nutrist.com.tr
Çocuklara Özel Beslenme 07 Kasım 2019
Okul Başarısını ve Odaklanmayı Arttıran 8 Besin

Sağlıklı beslenme şüphesiz ki başarının temel parçalarındandır. Dikkat dağınıklığı, odaklanma süresinde azalma, sabırsızlık, IQ puanında düşüş ve tüm bunlara bağlı olan başarı doğru besinlerle artırılabilir. İşte, okulda ve günlük yaşamınızda kafanızı toplamaya yardımcı olacak bu gıdaları yanınızdan hiç ayırmak istemeyeceksiniz.

 

1. Su

 

Yetersiz su alımının dikkat dağınıklığı, halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Vücuttaki tüm sistemlerin sorunsuz işleyebilmesi için yeterli su tüketmeliyiz. Ağırlığınızı 30 - 35 ile çarptığınızda mililitre cinsinden su ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

 

2. Yaban Mersini

 

Yaban Mersini içeriğindeki antioksidan ile bağışıklık sistemini güçlendirirken kandaki ve beyindeki oksijen miktarını artırır. Bu şekilde hem yorgunluk hissi azalır hem de odaklanma süresi artar.

 

3. Yeşil çay

 

Kafein ve L-teanin içeriğiyle odaklanma için çok önemli bir içecektir. L-teanin, kafeinin emilimini uzun bir sürece yayar ve bu şekilde odaklanma süresini artırır.

 

4. Yeşil Sebzeler

 

Antioksidan ve karotenden zengin olan yeşil sebzeler sağlığımızı desteklerken kan akışını da hızlandırır. Hafızayı güçlendiren B grubu vitaminlerinden de zengin oldukları için beslenmede mutlaka yer verilmelidir.

 

5. Yağlı Balıklar

 

Omega 3 kaynağı olan somon, hamsi, alabalık, uskumru, ringa balığı, sardalya ve  çiroz gibi yağlı balıklar, doğru pişirme yöntemiyle süper besin haline gelmektedir. Zeka ile direkt ilişkili olan Omega 3 yağ asitlerinin IQ seviyesini artırdığı bilinmektedir.

 

6. Keten tohumu

 

Omega 3, magnezyum, alfa linolenik asit ve B grubu vitaminlerinden zengin olan keten tohumu ve keten tohumu yağı odaklanma ve zihnin açılmasına yardımcı olmaktadır.

 

7. Ginko Biloba

 

Kanda oksijen akşını hızlandıran Ginko Biloba yorgunluğu azaltır. Kurutulmuş yeşil yapraklı bitkilerde bulunan ginko biloba tablet, sıvı ekstratı, kapsül gibi birçok seçeneği bulunmaktadır. Antioksidan içeriği yüksek olduğu için hastalıklara karşı da koruyucudur.

 

8. Zerdeçal

 

Zerdeçalın bilişsel aktiviteyi artırdığı klinik çalışmalarda kanıtlanmıştır. Hafıza problemlerini de azalttığı bilinmektedir. Sütünüze, kahvenize veya pişirdiğiniz yemeklere ekleyeceğiniz zerdeçal ile okul veya iş başarınızı artırabilirsiniz. Eczanelerde satılan zerdeçal takviyelerinden de faydalanabilirsiniz.

 
Online Randevu Almak İçin Tıklayınız.
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy
Nutrist - Diyetisyen İstanbul Şişli Fulya Beşiktaş Mecidiyeköy Whatsapp
0534 960 27 78
Bize Hemen Ulaşın
1